Katastrofa ekologiczna na zb. Dzierzno Duże nr 713 – ciąg dalszy

Jarosław Pawlak

Od 3 sierpnia, gdy pojawiły się pierwsze śnięte ryby, prowadzona jest akcja mająca na celu stwierdzenie przyczyn, jakie wywołały katastrofę ekologiczną na zb. Dzierżno duże oraz na IV sekcji kanału Gliwickiego (użytkownik Okręg PZW z/s w Opolu). Służby cały czas prowadzą monitoring wód, a wyniki są analizowane pod katem wykrycia przyczyn, oraz jak zapobiec takiemu zjawisku w przyszłości.  Wyniki analiz wody oraz badania ichtiopatologiczne ryb wykonane przez PIW w Gliwicach wskazują z dużym prawdopodobieństwem, że przyczyną są toksyny wydzielane przez glony Prymnesium parvum  zwane „złotą algą”. Ich liczebność stale się zmienia i kształtuje się  na poziomie od kilkudziesięciu do ok. 200 mln osobników w litrze wody.

Niezależnie od tych działań prowadzona jest równoległa akcja usuwania śniętych ryb z wód zbiornika,  oraz kanału gliwickiego. Do dnia 13 sierpnia godz. 12.00 zebrano wg danych Wód Polskich   ok. 25 ton martwych ryb  ze zb. Dzierżno Duże oraz ok. 3,45 tony z kanału Gliwickiego - Sekcja IV. Niestety sytuacja dynamicznie uległa pogorszeniu i każdego dnia wyławiane  są tony martwych ryb.

Wszystkie ryby są zbierane i oddawane do utylizacji wyspecjalizowanej firmie. Podczas zbierania martwych ryb pracuje od kilku do kilkunastu zespołów 2 osobowych z łodzi oraz zespoły kilkuosobowe z brzegu. W akcji usuwania martwych ryb biorą udział  pracownicy PGW Wody Polskie we współpracy ze Strażą Pożarną, Polskim Związkiem Wędkarskim, Strażą Rybacką oraz od 13 sierpnia br. włączyła się jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej.

W dniu 13 sierpnia br. przeprowadzone zostały dodatkowe badania ichtiopatologiczne na zlecenie Okręgu, obecnie czekamy na pisemne wyniki.

W tym samym  czasie zostaną  przeprowadzone interwencyjne testy  do walki ze złotą algą, poprzez  zastosowanie  substancji chemicznej, perhydrolu (nadtlenku wodoru) w rejonie wypływu ze zb. Dzierżno Duże do Kanału Gliwickiego.

Sprawa zastosowania perhydrolu do testów w celu eliminacji lub zmniejszenia liczebności złotych alg  uzyskała rekomendację Międzyresortowego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze, które odbyło się dnia 6 sierpnia br., a także na spotkaniach zespołu naukowców organizowanym przez IOŚ.

Aplikacja środka została przeprowadzona  przez Wojska Chemiczne z Tarnowskich Gór, z wykorzystaniem sprzętu oraz środków  ochrony osobistej przystosowanych do stosowania substancji chemicznych.

Czekamy na wyniki testów.

W dniu 14 sierpnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Tematem posiedzenia było omówienie aktualnej sytuacji na zbiorniku Dzierżno Duże, Kanale Gliwickim oraz na rzece Kłodnica i podjęcie dalszych działań.

Okręg PZW w Katowicach

H.Brylski